Menu

 

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że mennice staropolskie sięgają swoją historią do X wieku. Już pierwszy władca Polski, czyli Mieszko pierwszy założył taki zakład w dawnej Polsce. Co prawda mennica staropolska działała zupełnie inaczej niż https://www.mennicaskarbowa.pl/Diamenty-poradnik-inwestora-cabout-pol-24.html . Wykorzystywano w dawnych zakładach zupełnie inne techniki produkcji monet. Dlatego w tym artykule przybliżę historię tych zakładów na terenie naszego kraju.

 

Mennica staropolska – najważniejsze informacje

Mimo, że nie posiadamy dokładnych informacji na temat pierwszych zakładów bijących monety, to istnieje garść informacji na temat tego w jaki sposób działała mennica staropolska:

  • Na pewno do rozbicia dzielnicowego mennice staropolskie (książęce) znajdowały się w Gnieźnie, Wrocławiu i Krakowie. Jednocześnie ciężko jest określić w jakich miejscowościach się dokładnie znajdowały i ile ich dokładnie było.
  • Prawdopodobnie pierwsze prywatne zakłady bijące monety pojawiły się już pod koniec XI wieku.
  • Najważniejszym etapem produkcji monety był etap pierwszy – oczyszczenie srebra. Zajmował on dużo czasu, ponieważ każde srebro było w pewnym stopniu zanieczyszczone, niezależnie czy pochodziło ze starych monet, naczyń, czy też wydobywane z kopalni.
  • W mennicach staropolskich bito monety ręcznie. Rewolucję tutaj przyniósł wiek XVI, gdzie w Europie zaczęto pracę nad mechanizacją tego procesu. W XVII wieku maszyny były w stanie produkować nawet 80 monet w ciągu jednej minuty!

To tylko garść informacji na temat mennic staropolskich, które według mnie zasługują na specjalną uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *